آغاز ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در اصفهان از ۲۳ آذرماه

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره‌کل راه و شهرسازی اصفهان از آغاز ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن از روز شنبه ۲۳ آذرماه در استان اصفهان خبر داد.

به گزارش دنیای اسراربه نقل ازفارس:ایمان طاهر  در خصوص اقدام ملی مسکن اظهار داشت: ثبت نام در این طرح در تعدادی از استان‌ها کامل شده و طبق برنامه از شنبه ۲۳ تا سه‌شنبه ۲۶ آذرماه مردم استان اصفهان نیز می‌توانند با مراجعه به سایت isfahan.mrud.ir ثبت نام کنند، پس از ثبت نام طی یک ماه ارزیابی صورت گرفته و واجدان شرایط پس از این مدت برای انعقاد قرارداد مراجعه می‌کنند.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره‌کل راه و شهرسازی اصفهان ادامه داد: در طرح اقدام ملی مسکن ۴۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته خواهد شد که از این تعداد ۷۰ هزار و ۷۸۰ واحد در استان اصفهان خواهد بود که معادل ۱۸ درصد از کل طرح است.

وی تشریح کرد: با توجه به سرریز شدن کلان‌شهر اصفهان، این خانه‌ها در شهرهای جدید ساخته می‌شوند؛ 41 هزار و ۵۰۰ واحد در سه شهر بهارستان، مجلسی و فولادشهر و حداقل در هر شهرستان یک شهر میزبان طرح اقدام ملی مسکن خواهد بود.

طاهر در پاسخ به سؤالی پیرامون تفاوت این طرح با مسکن مهر گفت: تفاوت این طرح با مسکن مهر در این است که ساختمان در مکانی احداث شود که زیرساخت‌ها موجود است، در این طرح تسهیلات به ازای هر واحد حدود ۱۰۰ میلیون تومان با سود ۱۸ درصد است و هدف از نام‌گذاری این طرح تحت عنوان اقدام ملی مسکن به این منظور بود که ساخت مسکن نیاز به همت ملی دارد.

وی با بیان این که هزینه ساخت واحدها در طرح اقدام مسکن بین ۲ تا ۳ میلیون به ازای هر مترمربع براورد شده که بسته به نوع ساخت و تجهیزات تفاوت دارد، تأکید کرد: این واحدها غیر قابل انتقال هستند و جایی برای سوداگری در آن‌ها نیست.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره راه و شهرسازی اصفهان با انتقاد از بالا بودن سرانه خانه‌های خالی در ایران و اصفهان تأکید کرد: در کل کشور حدود ۲ میلیون و در اصفهان ۲۰۰ هزار خانه خالی وجود دارد، مدتی قبل هم قانونی برای پرداخت مالیات این خانه‌ها مطرح شد که به تصویب نرسید.

 طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی، متأهل و سرپرست خانوار بودن، سابقه پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا، توانایی پرداخت اقساط، توانایی تأمین هزینه ساخت و نیز فاقد مالکیت مسکونی از سال ۱۳۸۴ به بعد از جمله شرایط مورد نیاز برای متقاضیان دریافت مسکن ملی است.

تاکنون ثبت‌نام در استان‌های کرمان، سیستان‌ و بلوچستان، قم، خراسان‌جنوبی، خراسان‌شمالی، کردستان، کهکیلویه و بویراحمد و گلستان انجام شده و مقرر است به ترتیب در سراسر کشور و در مناطقی که زمین و شرایط برای این اقدام فراهم است ثبت نام انجام شده و کار احداث واحدهای مسکونی آغاز شود.

طرح اقدام ملی مسکن طرحی است که بر اساس آن ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در سراسر کشور طی امسال و سال آتی احداث خواهد شد. بر این اساس مقرر است تا ۲۰۰ هزار واحد آن توسط شرکت عمران شهرهای جدید در شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد آن توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران در بافت‌های فرسوده شهرها و ۱۰۰ هزار واحد آن توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر احداث شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *