تاریخ انتشار : دوشنبه 23 ژانویه 2023 - 10:59
کد خبر : 31520

مازوت سوزی در ۲ واحد نیروگاه شهید منتظری اصفهان متوقف شد

مازوت سوزی در ۲ واحد نیروگاه شهید منتظری اصفهان متوقف شد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان از توقف استفاده از سوخت مازوت در ۲ واحد دیگر از نیروگاه شهید منتظری و کاهش معادل ۲و نیم میلیون لیتر مصرف این سوخت در این نیروگاه خبر داد. به گزارش دنیای اسرار:نفت کوره یا همان مازوت (Mazut)، یک هیدروکربن‌ نفتی ارزان‌ و سوخت کثیف است و استفاده از

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان از توقف استفاده از سوخت مازوت در ۲ واحد دیگر از نیروگاه شهید منتظری و کاهش معادل ۲و نیم میلیون لیتر مصرف این سوخت در این نیروگاه خبر داد.

به گزارش دنیای اسرار:نفت کوره یا همان مازوت (Mazut)، یک هیدروکربن‌ نفتی ارزان‌ و سوخت کثیف است و استفاده از آن در بیشتر کشورهای جهان برای واحدهای صنعتی مجاور مناطق پُرجمعیت و دچار معضل آلودگی هوا محدود شده است.

مهران زینلیان روز دوشنبه در جلسه‌ای به این منظور در استانداری اصفهان، درباره ابلاغ اخیر کمیته اضطرار آلودگی هوای استان مبنی بر قطع مازوت سوزی در نیروگاه شهید منتظری، گفت: از ماه ها قبل و بر اساس تجربه ای که از سال گذشته درخصوص مازوت سوزی در استان داشتیم؛ مدیریت استان تلاش‌های بسیاری را انجام داد تا شاهد تکرار این تجربه و استفاده از سوخت مازوت در استان نباشیم.

وی اظهار داشت: هر چند استفاده نکردن از سوخت مازوت در شورای تأمین استان اصفهان مصوب شده بود اما با ابلاغ شورای عالی امنیت ملی و به رغم مخالفت شدید استان، مازوت سوزی در اصفهان آغاز شد.

وی افزود: در نهایت در چند روز گذشته به دلیل استفاده از این نوع سوخت در نیروگاه و البته سایر منابع آلاینده هوا که به هیچ عنوان قابل چشم پوشی نیست، شاهد روزهای بی سابقه ای بودیم و شاخص آلودگی هوا در اصفهان برای چند روز متوالی به بیش از ۱۵۰ رسید.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان گفت: در این شرایط مدیریت استان اصفهان با جدیت بیشتری به موضوع کنترل منابع آلاینده ازجمله بحث مازوت سوزی وارد شد و جلسات کمیته اضطرار آلودگی هوای استان بطور مکرر تشکیل و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به استان دعوت شد تا از نزدیک شاهد تأثیر عوامل آلاینده در اصفهان باشند.

وی خاطرنشان کرد: با پیگیری مدیریت استان، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به صورت سرزده از نیروگاه شهید منتظری بازدید کرد و در نهایت با تشکیل کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوای استان، استفاده نکردن از مازوت برای چندمین بار مطرح و مصوبات ویژه زیست محیطی در این کارگروه به تصویب رسید.

زینلیان افزود: به دنبال این اقدامات، تلاش برای توقف مازوت سوزی در شورای تأمین استان نیز برای چندمین بار مطرح و با دستور استاندار اصفهان موضوع استفاده نکردن نیروگاه شهید منتظری از سوخت مازوت ابلاغ شد.

وی عنوان کرد: علی رغم همه تلاش های صورت گرفته، متاسفانه تا این لحظه مازوت سوزی به صورت کامل در نیروگاه شهید منتظری قطع نشده و به دنبال پیگیری های اخیر، با قطع دو واحد دیگر و کاهش معادل ۲و نیم میلیون لیتر مصرف سوخت مازوت، هم اینک چهار واحد غیرفعال و چهار واحد دیگر همچنان فعال است.

معاون استاندار اصفهان اظهار کرد: مدیریت استان همواره بر این باور بوده که شرایط استان ویژه است و از هر ظرفیتی که بتوانیم برای توقف مازوت سوزی و قطع منابع آلاینده هوا در استان استفاده می کنیم و این تلاش مدیریت استان برای کاهش آلودگی هوا تا قطع کامل مازوت سوزی در نیروگاه شهید منتظری ادامه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: تمکین نکردن برای قطع مازوت سوزی خواه از طرف نیروگاه و خواه از طرف دیگر دستگاه ها باشد در هر صورت با پیگیری قضایی همراه خواهد بود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان افزود: مصوبه شورای تأمین استان مبنی بر قطع مازوت سوزی در اصفهان جدی است و خاطیان بایستی در برابر مراجع قضایی پاسخگو باشند.

هوای اصفهان در روزهای اخیر و اغلب روزهای سرد سال برای عموم یا گروه‌های حساس ، ناسالم بوده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.