تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۴
کد خبر : 34680

پیشرفت ۸۰ درصدی پروژه تصفیه خانه پساب ذوب آهن اصفهان

پیشرفت ۸۰ درصدی پروژه تصفیه خانه پساب ذوب آهن اصفهان

استان اصفهان به دلیل همجواری با کویر یکی از استان هایی است که در معرض کمبود آب قرار دارد و با توجه به اینکه آب، یکی از نهاده های اصلی تولید فولاد به شمار می رود، ذوب آهن اصفهان به منظور جلوگیری از قطعی آب و همچنین کاهش برداشت آب از زاینده رود، همواره تلاش

Print Friendly, PDF & Email

استان اصفهان به دلیل همجواری با کویر یکی از استان هایی است که در معرض کمبود آب قرار دارد و با توجه به اینکه آب، یکی از نهاده های اصلی تولید فولاد به شمار می رود، ذوب آهن اصفهان به منظور جلوگیری از قطعی آب و همچنین کاهش برداشت آب از زاینده رود، همواره تلاش نموده از طریق بازیافت پساب شهری نیاز آبی خود را برطرف نماید.
به گزارش دنیای اسرار:در این راستا پروژه تصفیه خانه، کارخانه توسط شرکت مپنا به روش BOT در حال انجام می باشد. در خصوص کم و کیف اجرای این پروژه با علی اکبر رجائی مدیر اجرائی پروژه ها در شرکت گفتگویی انجام شده است که در ادامه از نظرتان می گذرد.
علی اکبر رجائی با اشاره به اینکه تصفیه خانه پساب ذوب آهن اصفهان در قسمت شرقی کارخانه و در مساحت تقریبی ۵ هکتار واقع شده است، گفت : با توجه به مشکلات کمبود آب در استان اصفهان و در راستای کاهش برداشت آب از رودخانه زاینده رود و جلوگیری از خروج پساب های صنعتی و بهداشتی به لاگون ها و تامین آب صنعتی و دِمین مورد نیاز کارخانه، طرح زیست محیطی انتقال و تصفیه پساب شهرهای فولاد شهر ، زرین شهر و اماکن ذوب آهن تحت عنوان پساب بهداشتی به ظرفیت ۵۵۰ متر مکعب در ساعت و پساب صنعتی کارخانه به ظرفیت ۳۰۰ متر مکعب در ساعت به تصفیه خانه این پروژه انجام شده است.
وی تصریح کرد : این تصفیه خانه به دلیل اینکه آب دِمین برای مصارف نیروگاهی و صنعتی از پساب های بهداشتی و صنعتی تولید می کند و باید دارای ناخالصی بسیار پایین در حد صفر باشد از پیشرفته ترین تکنولوژی روز و تجهیزات مدرن انتخاب و طراحی شده است.
رجائی تصریح کرد : ابتدا پساب ورودی به کارخانه در تصفیه خانه های مبداء تصفیه اولیه کامل شده و پس از آن توسط پمپخانه ای که برای این منظور ساخته شده به کارخانه پمپاژ می گردد.
وی گفت : به دلیل اینکه نوع پساب ورودی به تصفیه خانه متفاوت و از نوع بهداشتی و صنعتی است لذا دو نوع روش تصفیه: الف) برای پساب بهداشتی فرآیند MBR ب) برای پساب صنعتی از روش انعقاد لخته سازی و ته نشینی استفاده شده است که در نهایت هر دو پساب با استفاده از روش تصفیه تکمیلی RO تصفیه شده و به سمت ذوب آهن پمپاژ می شوند.
مدیر اجرائی پروژه ها با اشاره به اینکه قرارداد این پروژه به صورت سرمایه گذاری به روش BOT با گروه مپنا به عنوان سرمایه گذار و شرکت ذوب آهن به عنوان سرمایه پذیر منعقد شده است، خاطر نشان کرد : پیشرفت پروژه تاکنون ۸۰ در صد بوده و اکثر تجهیزات آن نیز خریداری و تحویل داده شده است همچنین بخش سیویل نیز پایان یافته و در حال اجرای نصب تجهیزات و پایپینگ می باشد و امید است تا پایان سال جاری راه اندازی گردد و در اوایل سال آینده نیز مورد بهره برداری قرار گیرد.

Print Friendly, PDF & Email

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.