تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۰
کد خبر : 26741

فولاد مبارکه نقطه عطف بازار فلزات اساسی در ۳ سال گذشته است/کام سهامداران فولاد مبارکه شیرینتر خواهد شد

فولاد مبارکه نقطه عطف بازار فلزات اساسی در ۳ سال گذشته است/کام سهامداران فولاد مبارکه شیرینتر خواهد شد

ایراسین در گفتگو با یک کارشناس بازار سرمایه: فولاد مبارکه نقطه عطف بازار فلزات اساسی در ۳ سال گذشته است/کام سهامداران فولاد مبارکه شیرینتر خواهد شد فولاد مبارکه یکی از بازوهای اصلی ارزآوری در کشور است یک کارشناس بازار سرمایه: عملکرد سهام فولاد مبارکه در بازار سرمایه به عنوان یکی از بازوهای اصلی ارزآوری در

Print Friendly, PDF & Email

ایراسین در گفتگو با یک کارشناس بازار سرمایه:

فولاد مبارکه نقطه عطف بازار فلزات اساسی در ۳ سال گذشته است/کام سهامداران فولاد مبارکه شیرینتر خواهد شد

فولاد مبارکه یکی از بازوهای اصلی ارزآوری در کشور است

یک کارشناس بازار سرمایه: عملکرد سهام فولاد مبارکه در بازار سرمایه به عنوان یکی از بازوهای اصلی ارزآوری در کشور است و تبدیل شدن فولاد مبارکه به یک هلدینگ فولادی یکی از نقاط عطف در حوزه فلزات بوده و در ۳ سال اخیر این موضوع بیشتر نمود داشته و بازار فلزات اساسی باید به این موضوع افتخار کند.

به گزارش دنیای اسرار، شرکتهای فولادساز و بزرگ در ایران همچون شرکت فولاد مبارکه که به عنوان یکی از شرکتهای بزرگ بورسی در کشور شناخته میشوند، طی سالهای اخیر علاوه بر کمک به صنعت کشور در راستای توسعه اهداف صنعتی، به اقتصاد ایران نیز کمک های فراوانی رسانده و توانسته است سهامداران خرد را برای خرید سهام این شرکت فولادی به واسطه عملکرد موفق و درخشان خود، همچنین معاملات روان طی ۲ سال اخیر ترغیب کند و آینده درخشانی را برای سهامداران خود رقم بزند.

نقش کلیدی شرکت های فولادی در ارزآوری برای کشور

حامد مددی کارشناس بازار سرمایه درباره روند فعالیت شرکت‌های بزرگ فولادی در کشور به ایراسین می‌گوید: فارغ از عملکرد شرکت‌های فولادی بزرگ همچون فولاد مبارکه در بازار سرمایه، با نگاهی بر میزان صادرات، گردش نقدینگی و به خصوص گردش ارزی در داخل کشور می‌توان گفت که کمک شرکت‌های فولادی ما در افزایش صادرات غیرنفتی در سال‌های گذشته قابل توجه بوده و با افزایش تحریم ها که در حوزه‌های مختلف کشور را دچار مشکل کرده بود، به نظر می‌رسد صادرات فولاد و معدن وضعیت نسبتا خوبی داشته و توانسته اند کمک مشخص و واضحی در ارزآوری برای کشور داشته باشند که جای تقدیر دارد.

به گفته وی، شرکتهای صادرات محور ما در ۲ سال اخیر توانسته اند با افزایش صادرات همراه شوند و به بیابان خشک صادرات ایران رونق ببخشند که اتفاق بسیار بسیار مثبتی است و از این بابت می‌توان نمره قبولی خیلی بالایی به را شرکتهای صادرات محور داد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: اما در کنار این موارد، بحث تخفیفاتی است که روی محصولات آنها می‌تواند وجود داشته باشد و طرح‌های توسعه ای این شرکت‌ها را می‌توان به عنوان عوامل اثرگذار بر روند فعالیت این شرکتهای بزرگ صنایع معدنی دانست. چراکه شرکت‌های فولادی و معدنی بخشی از افزایش ظرفیت تولید خود را که منجر به افزایش صادرات آنها نیز شده به میزان زیادی مدیون طرحهای توسعه ای خود هستند که شاید بین ۳ تا ۵ سال پیش اقدامات لازم برای اجرای آن در نظر گرفته و استارت کار خورده است.

طرح‌های توسعه ای نجات دهنده شرکتهای فولادی و معدنی شدند

مددی ادامه داد: در واقع این طرحهای توسعه ای نجات دهنده بسیاری از شرکتهای فولادی و معدنی بوده اند و جای تقدیر از مدیران وقت آنها وجود دارد که با برنامه‌های توسعه ای خود به فکر امروز صنعت بوده اند و این امر نکته مثبتی پیرامون صنایع فلزی و معدنی در ایران است.

وی ادامه داد: اما اگر بخواهیم به جزییات و برهه ای که هم اکنون در آن قرار داریم بپردازیم، میتوان گفت که طی ۲ سال گذشته، در بازار سرمایه نگاه به صنعت فولاد و فلزات اساسی تغییر کرده است؛ زیرا در گذشته خیلی از سهامداران خرد به سراغ سهام این شرکت ها به واسطه اینکه بیشتر حقوق محور هستند، نمی رفتند، اما وضعیت رشد خوب و عملکرد درخشان آنها و روان بودن معاملاتشان باعث شد تا نگاه افراد حقیقی بازار سرمایه نیز به سمت سهام این شرکتها تغییر محسوسی پیدا کند.

بهترین سهامداران بازار در ۲ سال گذشته

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، شرکتهایی مانند فولاد مبارکه، شرکت ملی مس و سایر فولادسازان مانند فولاد خوزستان در ۲ سال گذشته جزو بهترین سهامداران بازار بودند و صاحبان سهام آنها با وجود اینکه قیمت سهام شرکت های یادشده، اصلاح داشته نسبت به وضعیت متوسط بازار شرایط بهتری را از لحاظ میزان بازدهی دارند که جزو نکات مثبت این شرکتهاست؛ بنابراین در مجموع می‌توان نمره مثبت و قابل قبولی به مدیریت این شرکت ها داد.

فولاد هرمزگان بار صادراتی فولاد مبارکه را افزایش داد

مددی افزود: در واقع عملکرد سهام این شرکتها در بازار سرمایه به عنوان یکی از بازوهای اصلی ارزآوری در کشور شرکتها به ویژه فولاد مبارکه با توجه به طرح توسعه ای که در فولاد هرمزگان داشت و افزایش بار صادراتی خود را با کمک فولاد هرمزگان انجام داد و در نهایت تبدیل شدن فولاد مبارکه به یک هلدینگ فولادی یکی از نقاط عطف ما در حوزه فلزات بوده و در ۳ سال اخیر این موضوع بیشتر نمود داشته و بازار فلزات اساسی باید به این موضوع افتخار کند.

آرامش سهامداران فولاد مبارکه در شرایط نابسامان بورس

وی ادامه داد: شرکت فولاد مبارکه و فولاد خوزستان در شرایط نابسامانی بازار بورس باعث شدند تا سهامداران آنها نسبت به سایر سهامداران آرامش بیشتری داشته باشند و این نکته بسیار خوبی است. همچنین میتوان گفت که این موضوع به واسطه تثبیت قیمت‌های جهانی در سطوح جدید، کام سهامدران این شرکتها شیرینتر خواهد کرد.

ثبت رکوردهای مثبت در صورتهای مالی سال ۹۹

به گزارش ایراسین، با نگاهی بر عملکرد سال گذشته شرکت فولاد مبارکه میتوان دریافت که این فولادساز بزرگ در صورت های مالی خود، رکوردهای قابل قبولی را به ثبت رسانده و در بخشهای مختلف با رشد همراه شده است؛ برای مثال درآمدهای عملیاتی این شرکت رشد ۹۸ درصدی داشته و میزان سود خالص آن نیز رشد ۱۲۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ را به ثبت رسانده است.

 از نکات مهم دیگری که میتوان به آن اشاره داشت، رشد قابل توجه سود خالص هر سهم فولاد است که در ۱۲ ماهه سال ۹۹ با رشد ۱۲۲درصدی از ۷۰۸ ریال به ۱۵۷۲ریال رسیده است.

رشد ۱۰ برابری صادرات

با نگاهی بر آمار منتشر شده می بینیم که در ۲ ماهه امسال بیشترین صادرات انجام شده توسط شرکت فولاد خوزستان، ذوب آهن و فولاد مبارکه بوده است. اما در این میان بررسی‌های صورت گرفته از آمار گمرک و تجارت خارجی نشان می‌دهد بیشترین رشد صادرات در این مدت در مقایسه با سال گذشته در فولاد مبارکه بوده که رشد ۵۷۸ درصدی و جهش ۱۰ برابری صادرات را داشته است.

در مجموع می توان گفت که رشد و توسعه شرکت فولاد مبارکه در بخش صنعت و اقتصاد کشور گواه فعالیت های مثبت این صنعت بوده و میتوان امیدوار بود که روند یادشده طی سالهای آینده نیز ادامه دار خواهد بود.

Print Friendly, PDF & Email
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.