تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۹:۱۶
کد خبر : 34164

اصفهان میراث ‌دار یک سوم رشته‌های صنایع دستی جهان است

اصفهان میراث ‌دار یک سوم رشته‌های صنایع دستی جهان است

استاندار اصفهان: اصفهان میراث ‌دار یک سوم رشته‌های صنایع دستی جهان است استاندار اصفهان بیان کرد: امروز اصفهان میراث‌دار حدود یک سوم رشته‌های صنایع دستی جهان و دو سوم از ۳۶۵ رشته صنایع دستی ثبت شده در ایران است . به گزارش دنیای اسرار، سیدرضا مرتضوی در آیین گرامیداشت روز جهانی صنایع دستی گفت: هنرمندان

Print Friendly, PDF & Email

استاندار اصفهان:
اصفهان میراث ‌دار یک سوم رشته‌های صنایع دستی جهان است
استاندار اصفهان بیان کرد: امروز اصفهان میراث‌دار حدود یک سوم رشته‌های صنایع دستی جهان و دو سوم از ۳۶۵ رشته صنایع دستی ثبت شده در ایران است .

به گزارش دنیای اسرار، سیدرضا مرتضوی در آیین گرامیداشت روز جهانی صنایع دستی گفت: هنرمندان هر سرزمین مرزبانان اصلی جغرافیای فرهنگ و هنر تمدن خود هستند در اصفهان نیز، هنرمندان از مرزهای فرهنگی و هنری این دیار محافظت کرده و این وظیفه مهم را بر عهده دارند.

وی افزود: مفتخرم بعنوان استاندار اصفهان از طرف مردم فرهنگ دوست، هنرآفرین و ادب پرور اصفهان حضور همه فعالان و متولیان صنایع دستی را در این روز که به نام صنایع دستی نامگذاری شده، در اصفهان میعادگاه شعر و ادب، هنر و اندیشه، حکمت و معنویت و دیار جاوید ایثار، مقاومت، شهادت و شهر جهانی صنایع دستی خیر مقدم عرض کنم.

مقام عالی دولت دراستان ادامه داد: صنایع دستی در واقع روایتگر صنعت، هنر و مهارت نیاکان و بیانگر ذوق مردم هر کشوری است.

دکتر مرتضوی با اشاره به اینکه در واقع صنایع دستی سفیر فرهنگی مردمان و اقوام مختلف است، عنوان کرد: هنرمندان هر سرزمینی با ارائه صنایع دستی راز و رمز فرهنگ و هنر خود را آشکار می‌کنند.

وی افزود: ضربات چکش بر پیکر بی‌جان آهن و نقش و نگارهای قلم و چکش و حکاکی آفریده‌ای خلق می‌کند که مزین به اسما الهی بر بدنه کاشی‌ها‌‌ست و حرکات موزون دستان سفالگر تجلی معنویت و هنر در صنایع دستی را روایت می‌کند.

استاندار اصفهان با اشاره به نقش اصفهان در تولید صنایع دستی عنوان کرد: همه این آثار فاخر نمایانگر جایگاه ویژه هنر در عمق حیات در سرزمین ایران و استان‌ هنرپرور اصفهان است؛ شهر موزه‌ای که سفرنامه‌نویسان و مورخان آن را سحرآمیز و افسانه‌ای و ما آن را مهد تمدن، فرهنگ، ادب، هنر، معنویت و ایثار می‌دانیم.

مرتضوی خاطرنشان کرد: امروز اصفهان میراث‌دار حدود یک سوم رشته‌های صنایع دستی جهان و دو سوم از ۳۶۵ رشته صنایع دستی ثبت شده در ایران است و به همین دلیل این شهر به عنوان شهر جهانی صنایع دستی نام گرفته است.

وی با بیان این که شهر به شهر این استان جلوه‌ای از این هنر و خلاقیت را در خود پرورش داده است، بیان کرد: در کنار آن آیین‌ها، ارزش‌ها، آداب و سنن و هنرهای بومی و اصیل که در گذر تاریخ به بالندگی رسیده از مصادیق بارز میراث فرهنگی ملموس و ناملموس اصفهان است.

استاندار اصفهان تصریح کرد: بدون شک این آثار هنری بی‌نظیر تجلی معنویت جاودانه‌ای است که بیانگر ذوق هنری کمال‌یافته در ساحت باورهای مذهبی و اعتقادی هنرمندان این سرزمین است.

وی افزود: هنرمندان اصفهان میراث بزرگ هنری این دیار هستند که با خلق آثاری ارزشمند برگ زرین دیگری در کتاب جاودانه هنر در شهر خلاق صنایع دستی رقم زدند.

مرتضوی با اشاره به نقش هنرمندان در حفظ ارزش‌های فرهنگی کشور بیان کرد: بی‌تردید در عصری که پدیده‌هایی نظیر جهانی‌ شدن مرزهای جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را در نوردیده و حریم فرهنگ اصیل هر سرزمینی را به مخاطره انداخته است، ضرورت حفظ و صیانت از حریم و موجودیت میراث ارزشمند فرهنگی و هنری بیش از پیش آشکار شده.

وی افزود: از این رو هنرمندان هر سرزمین مرزبانان اصلی جغرافیای فرهنگ و هنر تمدن خود هستند. در اصفهان نیز، هنرمندان از مرزهای فرهنگی و هنری این دیار محافظت کرده و این وظیفه مهم را بر عهده دارند.

استاندار اصفهان در پایان گفت: لازم می‌دانم از تلاش‌های رئیس فقید شورای صنایع دستی آسیا و اقیانوسیه به واسطه نگاه ویژه به اصفهان تشکر کنم و بر این باورم که این حضور و مراسم در اصفهان فرصتی طلایی، زمینه مناسب برای تبیین ظرفیت‌ها و گنجینه‌های اصفهان این دانشنامه‌ها هنر و معماری اسلامی خواهد بود.

 

Print Friendly, PDF & Email
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.