تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ تیر ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۴
کد خبر : 34483

اصفهان ۱۵۶ زندانی مهریه دارد

اصفهان ۱۵۶ زندانی مهریه دارد

      هم اکنون نزدیک به یک‌هزار و سی زندانی جرایم غیرعمد در سطح ۱۱ ندامتگاه استان اصفهان تحمل حبس می‌کنند که تقریبا یک‌پنجم از این افراد را زندانیان بدهکار مهریه شامل می‌شوند. به گزارش دنیای اسرار: در واپسین روزهای هفته قوه قضائیه با هدف کاهش حداکثری زندانیان بدهکار مالی و در رأس آن‌ها

Print Friendly, PDF & Email

 

 

 

هم اکنون نزدیک به یک‌هزار و سی زندانی جرایم غیرعمد در سطح ۱۱ ندامتگاه استان اصفهان تحمل حبس می‌کنند که تقریبا یک‌پنجم از این افراد را زندانیان بدهکار مهریه شامل می‌شوند.

به گزارش دنیای اسرار: در واپسین روزهای هفته قوه قضائیه با هدف کاهش حداکثری زندانیان بدهکار مالی و در رأس آن‌ها محکومان به پرداخت مهریه،‌ اسدالله گرجی‌زاده مدیر ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند استان و محمد شفیع‌زاده بروجنی رئیس مجتمع قضایی شهید قدوسی اصفهان (مجتمع قضایی خانواده) از بازداشتگاه جرائم غیرعمد و محکوم مالی اصفهان بازدید و در حضور عبدالحسین مرادی معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان به حل و فصل مشکلات موجود در پرونده برخی زندانیان بدهکار صداق پرداختند.

 

در این دیدار چهره به چهره که زمینه آزادی ۱۲ زندانی مهریه فراهم شد، مدیر نمایندگی ستاد دیه استان اصفهان طی سخنانی گفت: مطالعه پرونده‌های ناشی از تعهدات مهریه نشان می‌دهد سکه‌های بهار آزادی، همیشه نوید شادی نبوده و قابلیت به بند کشیدن مردان بسیاری را در پست میله‌های سرد زندان دارند.

 

وی با اشاره به جمعیت ۱۵۶ نفره زندانیان بدهکار مهریه در اصفهان یادآور شد: با وجود صبغع معنوی و سابقه فرهنگی شناخته شده مردمان نصف‌جهان اما متاسفانه بابت برخی از خرده‌رفتارهای تا حدودی غیراسلامی به اسم عقود شرعی نکاح بسیاری از جوانان و نیروهای انسانی فعال کشور بابت ناتوانی در پرداخت دیون مهریه در بند گرفتار آمده‌اند. جمعیتی تقریبا زیاد که با صحت کامل عقل و اراده و بی‌اعتنا به کثرت اخبار و آماری که از به حبس درآمدن مردان زیادی از این سرزمین حکایت دارند، به واسطه تعهد همین کابین‌های پرداخت نشدنی و صداق‌ بعضا سنگین در پشت میله‌های سرد زندان به بند کشیده شده‌اند و با تلاش جمعی بسیاری از نهادهای حمایتی و پیگیری خانواده‌های‌شان جمع زیادی از این بدهکاران حتی از ایفای حتی یک دهم تعهدات صد در صد مالی و بعضا یک صدم مهریه‌های طلایی خود عاجز هستند.

 

گرجی‌زاده تصریح کرد: کثرت زندانیان خاصه در شهرهای بزرگی مانند اصفهان و شیراز و کرمان حکایت از آن دارند ایامی که روزگاری دلالت داشت «مهریه را چه کسی خواسته و چه کسی داده» مدت‌های مدیدی به سر آمدهاست و این روزها با مراجعه به شعبات متعدد دادگاه‌های خانواده می‌توان مشاهده نمود مهریه را با استناد به تعدد پرونده‌ها در استان‌های تا حدودی صنعتی هم می‌دهند و هم به طور کامل پس می‌گیرند. برای اثبات این ادعا کافی است گذرا به صفحه روزنامه‌ها و حکایات منتشر شده در تعدد شبکه‌های اجتماعی نگاهی بیاندازید تا تایید کنید غیر از متروک شدن ضرب‌المثل‌هایی از این دست، حتی بساط حبس با مهریه‌های سنگین هم ته کشیده و این روزها مردان ایرانی  و خاصه بدهکاران مهریه‌های طلایی در اصفهان نه با تعیین صداق‌هایی به سال شمسی و میلادی سرکار عروس خانم که با ناتوانی در پرداخت یک یا دو سه بهار آزادی از جانب مرد خانه این جمعیت سه رقمی روانه زندان‌ها شده و می‌شوند.

 

وی یادآور شد: توجه به مخالفت‌های صریح مراجع عظام تقلید دایر بر «عدم جواز شرعی حبس برای زندانیان دیون غیرمعوض» و با توجه به تاکیدات مکرر رهبر فرزانه انقلاب و هشدار تند روسای دستگاه قضاء در دهه گذشته دایر بر کاهش جمعیت کیفری (خاصه زندانیان بدهکار مالی مهریه) رسیدگی به اصلاح قانون مهریه از مدت‌ها پیش شروع شده و مسئله رفع جنبه کیفری از صداق معقول در راستای آزادی ۲۳۲۱ زندانی حال حاضر مهریه سراسر کشور در دستور کار وکلای خانه ملت قرار دارد اما بیش از همه این‌ها اصلاح مسئله مهریه را نه از طریق رفع موانع و توجه صرف به خلاء‌های قانونی که باید به جهت ماهیت خصوصی این نوع قراردادهای خصوصی، با تغییر نگاه عمومی و در مسیر انجام اقدامات فرهنگی موثر پیگیری نمود.

 

مدیر نمایندگی ستاد مردمی دیه اصفهان ادامه داد: به همین دلیل طبق نظر موسسین ستاد دیه نیز حمایت از بدهکاران ناشی از مهریه هرگز در اولویت رسیدگی‌های این نهاد مردمی قرار نداشته و ندارد. در این نهاد مردمی طبق اساسنامه و بخشنامه‌های ارسالی ستاد دیه کشور ما منع شده‌ایم به آن‌ دسته از زندانیان مالی که با بی‌مبالاتی نسبت به عواقب تلخ برخی تعهدات و بدون احتساب اندازه جیب‌شان در مهریه‌هایی نامعقول تعهد کرده‌اند، ولو به قدر قلیل کمک بلاعوضی داشته باشیم! بر حسب همین در رسیدگی به پرونده‌های مهریه تلاش ما همواره دایر بر این اصل بوده تا پرونده در وهله نخست با ارایه معاضدت قضایی و به طور دقیق با ارایه دادخواست اعسار یا تعدیل اقساط مختومه شود. در مراحل بعد که تحقیقات مکفی انجام و استعلامات دقیق ثبتی اخذ شد بله ممکن است در حد معقول و بنا به وسع مالی و اوضاع معیشتی آقای داماد، سقف کوتاه وام‌های بانکی برای آن‌ها در نظر گرفته شود. نه کمک و مساعدت بیشتر !

 

گرجی‌زاده بیان کرد: امروز با وجود رفع خلاءهای قانونی نسبت به مجازات بدهکاران غیرتبهکار و با وجود تاکید ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب سال ۱۳۹۴ که حبس بدهکار مالی را منوط به احراز مواردی چون «استنکاف محکوم‌علیه از پرداخت بدون عذر موجه» مطرح نموده اما با این شرایط مع‌الاسف باز بواسطه احکام صادره جوانانی از این سرزمین که مشکلات مالی آن‌ها به دلایلی چون عدم شغل ثابت و سطح معیشتی خانواده امری مسجل است، به دلیل عدم استطاعت در پرداخت مهریه در بند حضور دارند.

 

وی افزود: در برخی پرونده‌ها بله ممکن است محکومیت به پرداخت مهریه «تک‌قرار» نبوده و فرد بدهکار بابت جرایم دیگر یا تخلفات موجود در پرونده، غیر از زوجه مقروض دیگران هم باشد که با لحاظ این شرایط باز وضعیت رنگ و بوی مطبوعی ندارد و طبق آمار تنها در استان اصفهان تقریبا ثلث جمعیت ۱۵۶ نفری زندانیان حال حاضر مهریه در شمار افرادی تعریف می‌شوند که به صرف همین مطالبه حقوقی و ارایه همین دادخواست در حصار زندان گرفتار آمده‌اند.

 

مدیر ستاد مردمی دیه استان اصفهان اعلام کرد: با قیمت ۲۵ میلیون تومانی سکه بهار آزادی در این روزها افراد و جوانان بسیاری به علت بی‌کاری یا نداشتن کار ثابت نه در تامین تامین مهریه‌هایی از قرار ۳۱۳ ، ۱۱۰ یا حتی ۷۲ سکه طلایی، بلکه به دلیل عدم امکان در پرداخت تنها دو یا سه سکه و آن طور که امروز در بازدید خودمان شاهد بودیم بابت فقط یک مثقال طلا در منجلاب ندانم‌کاری افتاده و عمر گرانسنگ خود را در ندامتگاه سپری می‌کنند تا شاید روزی برای آزادی آن‌ها فرجی حاصل شود.

 

Print Friendly, PDF & Email
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.