تاریخ انتشار : یکشنبه 22 سپتامبر 2019 - 9:19
کد خبر : 13385

عمل به قرآن برترین راهکار مهجوریت زدایی از این کتاب آسمانی است

عمل به قرآن برترین راهکار مهجوریت زدایی از این کتاب آسمانی است

مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی مجتهده امین عمل به قرآن برترین راهکار مهجوریت زدایی از این کتاب آسمانی است به گزارش دنیای اسرار:مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی مجتهده امین گفت: عمل به قرآن کریم برترین راهکار مهجوریت زدایی از این کتاب آسمانی است.ناهید قاسم پور در گفت و گو با خبرنگار کمیته اطلاع رسانی چهل

مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی مجتهده امین


عمل به قرآن برترین راهکار مهجوریت زدایی از این کتاب آسمانی است


به گزارش دنیای اسرار:مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی مجتهده امین گفت: عمل به قرآن کریم برترین راهکار مهجوریت زدایی از این کتاب آسمانی است.
ناهید قاسم پور در گفت و گو با خبرنگار کمیته اطلاع رسانی چهل و دومین دوره مسابقات ملی قرآن کریم با اشاره به جایگاه قرآن در زندگی بشری اظهار کرد: قرآن برای جامعه بشری ظرفیت جهان شمولی دارد؛ آیات نورانی قرآن همه انسان‌ها را به سوی محور وحدت و حقانیت دعوت کرده است.
وی با بیان اینکه خطاب آیات قرآن مربوط به افراد یا قوم خاصی نیست، افزود: رسالت دین و قرآن، متوازن کردن و متعادل کردن رفتار بشری است و اصلی ترین نقش را در سعادت بشری دارد.
مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی مجتهده امین با بیان اینکه قرآن مایه عزت و چراغ هدایت بشر است، ادامه داد: آنچه امروز بشریت بدان نیازمند و برای رسید به آسایش و آرامش بدان محتاج است، می‌تواند با تدبر در آیات قرآن و عمل به دستورات و فرامین آن به دست آورد.
وی ادامه داد: این امر زمانی اتفاق می‌افتد که قرآن در متن زندگی بشریت قرار گرفته و محور همه فعالیت‌ها شود.
قاسم پور با اشاره به جایگاه تفکر در کنار حفظ و قرائت قرآن کریم گفت: تفکر معنای وسیعی دارد که در آن انسان به عواقب و آثار و علل و اسباب پدیده‌ها دقت دارد.
وی با بیان اینکه خداوند در جای جای قرآن از نعمت‌های خود یاد کرده و دعوت می‌کند که بندگان در آن تفکر کنند، اضافه کرد: آنچه خداوند در قرآن کریم از بندگانش می‌خواهد این است که تفکر کنند و در حقیقت مرحله کمال و حفظ قرائت قرآن، تفکر در آیات الهی است.
مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی مجتهده امین با بیان اینکه خداوند در قرآن کریم می‌فرماید که تلاوت کنندگان واقعی کسانی هستند قرآن را تلاوت می‌کنند و در آن تفقه و تامل کنند، اظهار کرد: پس تلاوت کنندگان حقیقی باید مراحل سه گانه قرائت، تامل عمل کنند.
وی با اشاره به مهجوریت زدایی از قرآن کریم در عصر کنونی گفت: خداوند در آیه ۱۵۵ سوره مبارکه انعام می‌فرماید “این کتابی است که نازل کردیم و مبارک است؛ پس از آن تبعیت کنید.” بر این اساس قرآن کریم راهکار مهجوریت زدایی را تبعیت و عمل به قرآن کریم دانسته و به عنوان یک دستور پیام می‌دهد که قرآن باید در متن زندگی مردم قرار بگیرد و همه باید فرامین و دستوراتش را در زندگی فردی و اجتماعی خود به کار بگیرند.
قاسم پور تاکید کرد: از جمله راهکارهای کاربردی برای روی آوردن مردم به قرآن کریم معرفت‌زایی نسبت به این کتاب الهی است چراکه زمانی که مردم وقتی معرفت به چیزی پیدا کنند، این معرفت عامل محبت و محبت عامل شوق و انگیزه در عمل به آن می‌شود.
وی ادامه داد: به نظر می‌رسد در همه دستگاه‌ها و مراکز باید در راستای معرفت به آیات قرآن باید جذابیت‌های آن را در قالب هنری پر رنگ کرده و به آن تشویق کنند.
مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی مجتهده امین با اشاره به اینکه برگزاری مسابقات قرآنی موجب تشویق جوانان و نوجوانان برای یادگیری مفاهیم قرآنی نیز می‌شود، گفت:‌هر مفهوم دارای یک قالب است، به عبارتی هر چیزی یک پوسته و ظاهر و یک هسته و باطن دارد و برگزاری مسابقات قرآن و ایجاد و شور انگیزه شرکت در مسابقات قرآن، برای رسیدن به اهداف برگزاری همچون عمل به قرآن است.
وی با تاکید شرکت در مسابقات قرآنی را شیوه ای مقطعی برای رسیدن به شیوه آرمانی دانست، تصریح کرد: از راه های مانوس کردن و ایجاد انگیزه بین جوانان و نوجوانان توجه به روحیه زیباگرایی و تنوع پذیری این قشر است که استفاده از قلب های هنری می تواند این حس خوب را به آنها انتقال دهد.
قاسم پور ابراز داشت: لازم است قرآن پژوهان و جامعه هنری بیش از پیش برای رساندن قابلیت های قرآن و ارزشمندی آن با هم تعامل و همکاری داشته باشند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.