تاریخ انتشار : چهارشنبه 5 سپتامبر 2018 - 21:15
کد خبر : 3865

اطلاعات بیش از ۲۰۰۰ موقوفه شهرستان کاشان در سامانه جامع موقوفات کشور ثبت شده است

اطلاعات بیش از ۲۰۰۰ موقوفه شهرستان کاشان در سامانه جامع موقوفات کشور ثبت شده است

پایگاه خبری دنیای اسرار اطلاعات بیش از ۲۰۰۰ موقوفه شهرستان کاشان در سامانه جامع موقوفات کشور ثبت شده است رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان کاشان گفت: شهرستان کاشان دارای ۲۲۸۱ موقوفه است که اطلاعات این موقوفات تکمیل به روزرسانی و در سامانه جامع موقوفات و بقاع متبرکه کشور ثبت و تایید شده است.

پایگاه خبری دنیای اسرار

اطلاعات بیش از ۲۰۰۰ موقوفه شهرستان کاشان در سامانه جامع موقوفات کشور ثبت شده است

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان کاشان گفت: شهرستان کاشان دارای ۲۲۸۱ موقوفه است که اطلاعات این موقوفات تکمیل به روزرسانی و در سامانه جامع موقوفات و بقاع متبرکه کشور ثبت و تایید شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، مهدی حافظیان اظهار داشت: در راستای حفاظت و صیانت از حقوق موقوفات، واقفان نیک اندیش و همچنین شفاف سازی میزان درآمد موقوفات و رقبات آنان و نظارت بر نحوی اجرای نیات واقفان خیراندیش سامانه جامع موقوفات و بقاع متبرکه کشور توسط واحد فناوری و اطلاعات سازمان اوقاف و امور خیریه طراحی و راه اندازی شده است.

وی در ادامه افزود: در همین راستا و براساس ابلاغ سازمان اوقاف و امور خیریه کلیه ادارات اوقاف و امور خیریه سراسر کشور موظف هستند تا اطلاعات مربوط به موقوفات و رقبات را جمع آوری، به روز رسانی، تکمیل و در سامانه جامع موقوفات و بقاع متبرکه کشور ثبت نمایند که در این جهت نیز تا کنون تعداد ۲۲۸۱ موقوفه در شهرستان کاشان شناسایی و در سامانه جامع بانک اطلات موقوفات و اماکن متبرکه به ثبت رسیده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان کاشان ادامه داد: این اطلاعات مربوط به ۱۵۲۲ موقوفه، ۶۴۴ مورد مسجد، ۹۴ مورد حسینیه، ۲ مورد زینبیه، ۱۲ تکیه، ۴ آرامستان و ۳ دارالقرآن است.

مهدی حافظیان یادآور شد: از ۲۲۸۱ موقوفه شهرستان کاشان ۲۱۹۰ موقوفه به صورت متصرفی و مستقیما تحت نظارت این اداره مدیریت می شوند و ۸۹ موقوفه نیز دارای متولی هستند که توسط متولیان ذکر شده در وقفنامه ها و اشخاصی که برابر وقفنامه دارای شرایط تولیت بوده اند اداره می شوند و دو موقوفه نیز در شهرستان کاشان به صورت اشتراکی توسط این اداره و متولی آن اداره می شوند.

وی در ادامه بیان کرد: این موقوفات دارای ۸۵۷۳ رقبه وقف شده هستند که از این تعداد ۵۷۲۸ رقبه متصرفی و ۲۵۳۷ رقبه غیر متصرفی و مابقی اشتراک التولیه هستند که از این آمار ۲۲۸۴ رقبه دارای کاربری مسکونی، ۸۰۸ رقبه کاربری تجاری، ۲۶۹۰ رقبه کاربری کشاورزی، ۱۰۳۳ رقبه کاربری مذهبی، ۴۱۹ رقبه کاربری خدماتی، ۷۹ رقبه کاربری اداری، ۷۷ رقبه آموزشی بوده و مابقی رقبات نیز دارای کاربری ها سایر هستند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان کاشان خاطر نشان شد: در وقف نامه این موقوفات ۴۰۹۵ نیت به ثبت رسیده که این نیات شامل؛ ۳۵۶ نیت خیریه مربوط به کمک به ایتام و فقرا برابر نظر واقفان، ۱۳۱۲ نیت مذهبی شامل برپایی محافل روضه خوانی هستند، ۱۶ نیت مربوط به شامل کمک به ساخت و ساز عتبات عالیات، ۵۳ نیت برای تامین هزینه مدارس علوم دینی و طلاب مورد نظر واقف، ۱۳۴۹ نیت برای کمک به ساخت و ساز و تامین هزینه های جاری مساجد برابر نظر واقفان، ۲۰۴ نیت برای کمک به بازسازی و تامین هزینه های جاری امامزادگان مورد نظر واقفان، ۸۰۵ نیت اجتماعی که شامل تامین هزینه های بازسازی، آب شرب آب انبارهای مورد نظر واقفان و حمام های وقفی و غیره هستند.

مهدی حافظیان در ادامه اضافه کرد: با توجه به ثبت موقوفات و رقبات در سامانه جامع موقوفات و بقاع متبرکه کلیه مستاجران رقبات وقفی برابر قوانین و مقررات اوقافی همه ساله نسبت به پرداخت اجاره بهای خود اقدام می نمایند که این مبالغ بدون کم و کاست به حساب هر موقوفه به طور جدا گانه واریز می شود تا در موقع مقرر برابر نیت واقفان اجرای امینانه نیت آنان عملیاتی و اجرایی شود.

وی ادامه داد: پرداخت هزینه های روضه خوانی، هزینه های مساجد و اماکن متبرکه مورد نظر واقفان، هزینه های برخی مدارس علوم دینی برابر نیت واقف، و سایر نیات اجتماعی از جمله آب انبارها، حمام های وقفی و غیره برابر دستورالعمل های سازمان اوقاف و امورخیریه صورت می پذیرد و متعاقب آن ادارات تحقیق مستقر در ادارات کل اوقاف استان ها ضمن بررسی اسناد و مدارک  مفاصا حساب صادر می نمایند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان کاشان یادآور شد: اکثر متقاضیانی که برای وقف به اداره اوقاف مراجعه می نمایند تقاضای وقف برای روضه خوانی یا احداث مساجد را دارند که با توجه به اوضاع کنونی نیازهای روز جامعه از جمله کمک به تحصیل، کمک به تهیه جهیزیه، و… بیشتر ملموس است لذا  طی سال های اخیر با مشاوره به متقاضیان وقف سعی بر این بوده تا نیت واقفان برابر نیازهای روز جامعه به روز شده و همخوانی لازم را نیز داشته باشند.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.