تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۸
کد خبر : 35094

نقش تعیین کننده فراجا در کنگره عظیم پیاده روی اربعین حسینی(ع)

نقش تعیین کننده فراجا در کنگره عظیم پیاده روی اربعین حسینی(ع)

فرماندهی انتظامی کشور با تشکیل قرارگاه ویژه اربعین، تامین امنیت زائران، تسهیل در عبور و مرور، صدور سریع گذرنامه و تحویل گذر ویژه اربعین به زائران نقش مهمی در حرکت عظیم عاشقان اباعبدالله ایفا می کند. به گزارش دنیای اسرار:پیاده‌روی و زیارت حرم مطهر امام حسین (ع) در روز اربعین ریشه تاریخی دارد چرا که

Print Friendly, PDF & Email


فرماندهی انتظامی کشور با تشکیل قرارگاه ویژه اربعین، تامین امنیت زائران، تسهیل در عبور و مرور، صدور سریع گذرنامه و تحویل گذر ویژه اربعین به زائران نقش مهمی در حرکت عظیم عاشقان اباعبدالله ایفا می کند.
به گزارش دنیای اسرار:پیاده‌روی و زیارت حرم مطهر امام حسین (ع) در روز اربعین ریشه تاریخی دارد چرا که جابر بن عبدالله انصاری و عطیه عوفی در سال ۱۲۸۱ قمری با پای پیاده از مدینه حرکت کردند و در صبح اولین اربعینی که از شهادت حضرت سیدالشهدا (ع) می‌گذشت، به کربلا رسیدند.
پیاده روی اربعین پس از این در برهه‌ای از زمان به ورطه فراموشی سپرده می‌شود و در ‌‌نهایت توسط «شیخ میرزا حسین نوری» دوباره احیا می‌شود.
این عالم بزرگوار اولین بار در عید قربان به پیاده‌روی از نجف تا کربلا اقدام کرد که ۳ روز در راه بود و حدود ۳۰ نفر از دوستان و اطرافیانش وی را همراهی می‌کردند.
راهپیمایی اربعین در زمان حکومت حزب بعث عراق ممنوع اعلام شد اما با سقوط حزب بعث، مراسم راهپیمایی اربعین بار دیگر در عراق احیا شد. از آن سال به بعد هر ساله جمعیت بیشتری نسبت به سال قبل در آن شرکت می‌کنند. در آغاز این حرکت ۲ تا ۳ میلیون نفر حضور داشتند؛ ولی در سال‌های بعد تعداد زائران شرکت کننده در این راهپیمایی به بیش از ۱۰ میلیون نفر رسید. جمعیت زائران اربعین حسینی در سال های ۹۳، ۹۴ و ۹۵ حدود ۲۲ میلیون نفر گزارش شده است.
این در حالی است که میزان زوار اربعین در سال های قبل از سال ۸۹ در حدود ۴۰۰ هزار نفر بود و رشد بیش از ۵۰ برابری این جمعیت، خدمات بیشتری را برای این افراد طلب می کند.
طرح پلیس برای امنیت زائران پیاده روی اربعین
با افزایش تعداد شرکت کنندگان در پیاده روی اربعین فرماندهی انتظامی کشور در سال ۱۳۹۳ رویکردی جدید را برای این مراسم اتخاذ کرد و با متمرکز کردن نیروی های خود در مرزهای غربی به تشکیل قرارگاه های تخصصی به منظور خدمت رسانی به زائران در این مرزها پرداخت.
اولین خبرهای فعالیت پلیس در مرزهای مهران، شلمچه و چزابه از پانزدهم آذر ماه سال ۱۳۹۳ رسید، روزی که جانشین وقت فرمانده نیروی انتظامی ضمن بازدید از مرزهای جنوب و غرب کشور از اهتمام ویژه پلیس در ارائه تسهیلات به زوار اربعین حسینی (ع) خبر داد و قرار شد برای تحقق این مهم با ایجاد زیرساخت‌های لازم و با استفاده از تجربیات گذشته و با سرعت و دقت لازم به انجام امور پرداخته شود.
وظیفه سنگین فراجا در تامین امنیت اربعین
پیشگیری از وقوع هر گونه مشکلی در حرکت چند میلیون نفر عاشق از جای جای ایران اسلامی به سمت مرزهای غربی کشور، نیازمند برنامه ریزی و تامین زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری متعددی است که هماهنگی بین همه دستگاه ها را طلب می کند.
فراجا این توفیق را دارد که در نقاط مختلف کشور با روحیه جهادی به وظایف خود عمل کند و تامین امنیت رفت و آمد زائران اربعین به عنوان یکی از مهمترین ماموریت های این نهاد است.
امروز همچون همیشه، وظیفه مهم تامین امنیت و تسهیل رفت و آمد مردم را بر عهده دارد و علاوه بر این، کنترل مرزها و بهبود خدمات رسانی به زائران در اموری همچون صدور گذرنامه، رفت و آمد در مرزها و جلوگیری از وقوع هر گونه مشکل امنیتی در داخل خاک ایران از سوی فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد که کاری بس عظیم است.
تشکیل قرارگاه ترافیکی اربعین
سال ۹۳، پیاده روی اربعین نیز همچون ایام نوروز، تابستان و زمستان به تقویم سالانه کمیته هماهنگی پلیس و سایر دستگاه‌های مرتبط با موضوع ایمنی سفرها افزوده شد و هر ساله در ایام اربعین، با تشکیل قرارگاه ترافیکی اربعین، سیاست های لازم در زمینه کنترل ترافیک این ایام و جلوگیری از وقوع تصادفات آن در این قرارگاه اتخاذ می شود.
اولویت اصلی پلیس در طرح اربعین تامین ایمنی سفر و ارائه تسهیلات به مسافران است و پلیس و دیگر دستگاه‌های مربوط در تمام طول مسیر، تعداد نیروهای خود را افزایش داده و در موضوع انتقال و جابه جایی زائران مسیر پایانه‌های مرزی تا اولین شهر، شهرهای مرزی تا مرکز استان و از مرکز استان به سایر شهرهای کشور به صورت ویژه تحت نظر هستند.
حضور یگان ویژه فراجا با تشکیل قرارگاه ظفر
با افزایش ترددها در نقاط مرزی و ازدحام عاشقان حضرت اباعبدالله (ع) در مسیرهای منتهی به پایانه های مرزی، تامین امنیت این مناطق پر تردد نیازمند حضور یگان ویژه و نیروهای متخصص آن است. از همین رو، این یگان نیز با تشکیل قرارگاه ظفر، برنامه های خود برای حضور موثر در مناطق مهم مرزی را تنظیم و تدوین کرد.
نیروهای یگان ویژه در قالب قرارگاه عملیاتی ظفر با استفاده از توان این قرارگاه می‌توانند در راستای روان سازی تردد و امنیت زائران، خدمات شایسته‌ای به مردم ارائه داده و نیز به افزایش امنیت زائران کمک کنند.
آب رسانی، سوخت رسانی سیار، خدمات درمانی، تأمین غذا، تعمیرگاه سیار، برپایی ایستگاه‌های صلواتی با عنوان مردم یاری، خیاطی، نانوایی و … از جمله خدمات ارائه شده توسط کارکنا قرارگاه ظفر است و البته حمل اثاثیه زائران و یا حمل و انتقال افراد ناتوان مانند سالمندان و کودکان نیز از دیگر خدماتی است که از سوی کارکنان یگان ویژه فرماندهی انتظامی کشور به زائران حسینی ارائه می شود.
اهمیت اربعین امسال
در ایام اربعین بیش از ۲ میلیون نفر از هموطنان برای حضور در عتبات به مرزهای کشور مراجعه می کنند که تامین امنیت این جمعیت در حوزه انتظامی و ترافیکی بر عهده فرماندهی انتظامی کشور است و خدمت رسانی فراجا برای این عزیزان از بدو اقدام به اخذ گذرنامه تا زمان عبور از مرز و همچنین بازگشت به سمت مبدأ ادامه دارد.
علاوه بر این، کنترل پیوسته و لایه به لایه جمعیت زوار برای جلوگیری از هر گونه سوء استفاده و فتنه انگیزی دشمن در پیاده روی اربعین از اهمیت خاصی برخوردار است و کارکنان خدوم انتظامی این زحمت فراوان را با تمام وجود و عاشقانه انجام می دهند.
اربعین امسال به دلایل متعددی از اهمیتی خاصی برخوردار است و دلیل اصلی آن، عزم دشمنان اسلام و تشیع برای اختلاف افکنی بین شیعیان و ایجاد مشکل در این گردهمایی عظیم است. پر واضح است که در چنین شرایطی، تلاش ها برای حفظ امنیت زائران نیز دو چندان شود و از این روست که فرماندهی انتظامی کشور در این مدت تمرکز فراوانی برای این امر به خرج دهد.
خدمات ویژه پلیس به زائران اربعین در سایر استان ها
خدمت رسانی پلیس در ایام اربعین تنها به مرزهای غربی و جنوب غربی کشور محدود نشده بلکه خدمت رسانی به زائران از چند ماه قبل در همه استان ها شروع و همچنان در حال انجام است. فراجا در همه استان ها خدمات مهمی همچون ارائه گذرنامه، مقابله با باندهای جعل مدارک عبور و مرور و جلوگیری از سوء استفاده های اینترنتی از مناسبت هایی همچون اربعین را بر عهده داشته است.
در استان اصفهان نیز به دلیل قرار گرفتن در مرکزیت جغرافیایی و رتبه بالای آن در اعزام زائران اربعین، این خدمات به صورت مضاعف ارائه شده و تا بازگشت مسافران از حرم مطهر امام حسین(ع) ادامه خواهد داشت.
در همین رابطه در این دوره، تمرکز اصلی بر تسهیل امور زوار اربعین انجام شد و از دیگر سو عملیات انتظامی ویژه ای برای مقابله با هرگونه سوء استفاده در این مسیر طراحی شده است که دستاوردهای خوبی در این خصوص به همراه داشت.
هم اکنون پوشش امنیتی کاملی در کلیه راه های استان اصفهان به سمت استان های غربی و جنوب غربی همچون لرستان، چهارمحال بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد از سوی پلیس استان اصفهان برقرار شده و ماموران پلیس راه و گشت های انتظامی با آماده باش کامل در حال خدمت رسانی به مردم عزیز هستند و امنیت این مسیر ها را تامین می کنند.
تهیه و تنظیم: سردار حمید علینقیان پور، فرمانده انتظامی استان اصفهان

Print Friendly, PDF & Email

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.