رئیس گروه سیستم های مکانی آبفای استان اصفهان اعلام کرد؛

دسترسی به ۷۷ درصد اطلاعات مکانی و توصیفی شبکه توزیع آب استان اصفهان در سامانه نجما

به گزارش دنیای اسرار:در حال حاضر اطلاعات مکانی و توصیفی ۷۷ درصد از۱۷ هزار و ۲۶۷ کیلومتر طول  شبکه توزیع آب شهرها و روستاهای استان اصفهان، در سامانه نجما  قرار دارد.

رئیس گروه سیستم های مکانی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در خصوص عملکرد سامانه نجما WEB GIS)) گفت: نمایش، ثبت، ویرایش اطلاعات مکانی و توصیفی عوارض و تاسیسات آبفا و قابلیت اندازه گیری سطوح، مسافت ها و تعیین اطلاعات مکانی نقاط از طریق این سامانه در دسترس است.

شهرزاد داورپناه اعلام کرد: هم اکنون ۱۰۰ درصد اطلاعات مکانی و توصیفی چاه ها، ۱۰۰ درصد مخازن آب، ۹۵ درصد ایستگاه گندزدایی و  ایستگاه پمپاژ آب، بیش از ۹۰ درصد فشار شکن ها و شیر آتش نشانی ، بیش از ۸۰ درصد کنتورهای حجمی  و نزدیک به ۸۰ درصد دستگاه های دبی سنج در سامانه نجما  وجود دارد.

وی قدرت تجزیه، تحلیل و گزارش گیری را از جمله مهم ترین ویژگی های اصلی سیستم های GIS دانست و تصریح کرد: به کارگیری این سیستم، منجر به افزایش بهره­وری و تصمیم گیری بهینه در تاسیسات می شود.

داورپناه در خصوص دیگر مزایای استفاده از سیستم  GIS گفت: مکان یابی برای  نصب کلیه تاسیسات آبفا مانند ایستگاه های پایش فشار و شیرهای آتش نشانی و غیره، دسترسی و بازیابی سریع اطلاعات به منظور اخذ تصمیم در بحران ها با نقشه های تهیه شده، مکان مند نمودن پیمایش و مرئی سازی  شیرآلات شبکه آب ، تحلیل حوادث در شبکه توزیع آب و ارائه راهکارهای پیشگیری، دسترسی و بازیابی سریع اطلاعات به منظور اخذ تصمیم در بحران ها، اخذ تصمیم درارزیابی به منظور فروش انشعابات با بررسی توزیع مکانی شبکه و مشترکین، برنامه ریزی عملیات بهره برداری (شست و شو، سم پاشی، مرئی سازی، تعویض و … ) از دیگر قابلیت های این سیستم است.

رئیس گروه سیستم های مکانی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان به برنامه های پیش رو در سامانه نجما اشاره کرد و گفت: تکمیل GIS شبکه آب شهری استان و تکمیل GIS مشترکین شهری تا سال ۱۴۰۱، تکمیل GIS شبکه فاضلاب شهری استان و تکمیل GIS شبکه آب ۳۰۰ روستا تا سال ۱۴۰۲ از مهم ترین برنامه ها درسامانه نجما است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *