تاریخ انتشار : شنبه 10 دسامبر 2022 - 15:59
کد خبر : 30964

مصطفی نباتی‌نژاد:مرکز پژوهش‌های شورای ششم به کمک کمیسیون ویژه آب آمد

مصطفی نباتی‌نژاد:مرکز پژوهش‌های شورای ششم به کمک کمیسیون ویژه آب آمد

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: مرکز پژوهش‌ها در دوره جدید به واسطه ماهیت مأموریت خود در حوزه پژوهش به موضوع آب پرداخته است و به نوعی کمک‌رسان کمیسیون ویژه آب و مناطق کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر است.   به گزارش دنیای اسرار، مصطفی نباتی‌نژاد در خصوص اقدامات مرکز پژوهش‌های شورا در دوره

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: مرکز پژوهش‌ها در دوره جدید به واسطه ماهیت مأموریت خود در حوزه پژوهش به موضوع آب پرداخته است و به نوعی کمک‌رسان کمیسیون ویژه آب و مناطق کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر است.

 

به گزارش دنیای اسرار، مصطفی نباتی‌نژاد در خصوص اقدامات مرکز پژوهش‌های شورا در دوره ششم با موضوع آب، اظهار کرد: از جمله اقدامات انجام شده در راستای کمک‌رسانی به کمیسیون ویژه آب تعریف یک پروژه پژوهشی در ارتباط با پیامدهای خشکسالی رودخانه زاینده‌رود در ابعاد اقتصادی، اجتماعی، زیست‌محیطی و امنیتی است که به‌زودی مجری آن مشخص خواهد شد.

 

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: پروژه دیگری که در این راستا کلید می‌خورد، تبیین نگرش مردم ایران نسبت به مسئله زاینده‌رود است که مجری بخش عمده این پروژه نیز مشخص شده است؛ همچنین تعدادی پروژه‌های داده‌کاوی تعریف شده است.

 

وی ادامه داد: داده‌کاوی در فضای مجازی با همکاری مشترک رصدخانه شهری اصفهان انجام می‌شود و مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر نیز حضور دارد که محوریت اصلی کار بر عهده رصدخانه است.

 

نباتی‌نژاد گفت: از دیگر اقدامات در حال انجام تدوین کتابچه آبی است که در این کتابچه به سوالات متداول در ارتباط با زاینده‌رود پاسخ داده و از بعضی مسائل رفع ابهام می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: طرح پیشنهادی (RFP) پروژه تغییرات فضای سبز اصفهان با محوریت سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان و کمک مرکز پژوهش‌ها در حال تدوین است، چراکه موضوعات مختلفی در راستای توسعه فضای سبز اصفهان مطرح شده است و ما درصدد پاسخگویی علمی و دقیق به این موضوع هستیم .

 

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: طرح پیشنهادی پروژه‌ای در ارتباط با مهاجرت توسط مرکز تنظیم شده است که یکی از ابعاد کلیدی پروژه تأثیر مهاجرت‌ها بر شهر اصفهان و منابعی از جمله آب و زاینده‌رود است که هنوز مجری برای آن انتخاب نشده است.

 

وی اظهار کرد: مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان در کارگروه نظارت و راهبری پروژه مطالعات فرونشست زمین شهر اصفهان حضور دارد؛ علت اصلی فرونشست خالی شدن آبخوان اصفهان در اثر کم‌آبی است که نتایج این پروژه می‌تواند به مدیریت فرونشست در اصفهان کمک کند و کاهش اثرات منفی آن نیز می‌تواند انگیزه‌ای برای مقامات کشور جهت رفع بی‌آبی اصفهان، جلوگیری از آسیب رسیدن به زیرساخت‌ها و خدمت ملی در استان باشد.

 

نباتی‌نژاد تصریح کرد: مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی نیز نماینده‌ای در کمیته اجرایی دبیرخانه زاینده‌رود دارد؛ این دبیرخانه در دوره ششم شورای اسلامی تصویب شد و به عنوان یک نهاد با طرح شورا شکل گرفت که دارای یک کمیته اجرایی است و یک نفر از کارشناسان مرکز پژوهش نیز در این کمیته فعالیت می‌کند.

 

وی افزود: کمیته اجرایی دبیرخانه زاینده‌رود در موضوعات مختلف با همکارانی از بخش‌های مختلف شهرداری یا شورای اسلامی شهر همفکری و همکاری می‌کند و آثار این دبیرخانه از جمله اطلاع‌رسانی از طریق تابلوهای شهروندی، برگزاری اجلاس آب و برگزاری تعدادی رویداد هنری و علمی در راستای افزایش سواد آبی را می‌توان در سطح شهر دید.

 

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: اصلی‌ترین دلیل بحران کم‌آبی اصفهان توجه نکردن به آمایش سرزمین یا برنامه‌ریزی نامناسب منطقه است که بعضی از صنایع آب‌بر همچون فولاد را در مرکز کشور مستقر کرده و موجب خشکی زاینده‌رود و خالی شدن آبخوان نیز شده است؛ البته دلیل اصلی خشکی رودخانه زاینده‌رود را می‌توان برداشت بی‌رویه و غیرقانونی آب از بالادست استان اصفهان دانست.

 

وی گفت: موضوع مهاجرت به اصفهان دلیل دیگر نبود برنامه‌ریزی و آمایش سرزمین است، چراکه اصفهان شهری با دو میلیون جمعیت است و در کل استان نیز حدود پنج میلیون جمعیت وجود دارد، در حالی که بسیاری از افراد از شهرهای مجاور هستند که حضور آنها باعث افزایش مصرف آب شرب می‌شود، لذا الزام تأمین آب شرب و سایر منابع آبی نسبت به میزان مهاجرت وجود دارد و بیش از گذشته احساس می‌شود.

 

نباتی‌نژاد خاطرنشان کرد: تغییرات اقلیمی، کاهش بارندگی و گرم شدن هوا تأثیر زیادی در بحران کم‌آبی دارد، اما سهم این موارد از سوءمدیریت‌ها بسیار کمتر است و بخش اصلی همان سیاست‌گذاری‌های نادرست ذکر شده است.

 

وی تصریح کرد: در حوزه کشاورزی نیز نتوانسته‌ایم با علم روز دنیا پیش برویم و از فناوری‌های نوین استفاده کنیم؛ ضمن اینکه نظام قیمت‌گذاری آب نیز در کشور ما به‌گونه‌ای است که سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری را توجیه‌پذیر نمی‌کند به این مفهوم که قیمت آب، نرخ بازاری ندارد و در بخش شرب و کشاورزی همراه با یارانه بسیار زیادی عرضه می‌شود، لذا این مسائل باعث ایجاد مشکل و کاهش راندمان مصرف آب در کشور می‌شود که این کاهش راندمان را در مصارف آب شهری در منازل و محیط‌های شهری می‌بینیم.

 

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: مهمترین علت کمبود آب، قیمت ارزان و کم‌هزینه و برداشت آسان از آن است، در حالی که در گذشته برداشت آب با سختی و مشقت از طریق قنات انجام می‌شد، اما در دهه‌های گذشته با حفر چاه و مصارف بی‌رویه بدون آینده‌نگری موجب قرارگیری کشور در وضعیت بحرانی شده است.

 

نباتی نژاد افزود: در جنبه‌های فنی و حقوقی نیز پابه‌پای بحران آب پیش نیامده‌ایم و در وضعیت دشواری به‌سر می‌بریم که امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و شناخت بحران از جانب مسئولان بیش از گذشته به این موضوع غلبه کنیم.

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.